Digitální akademie: Odvážná cesta k vysněné kariéře

#
min

Kam až může vést odvaha změnit svůj život? Digitální akademie je odrazový můstek k lepší práci s budoucností. Podívej se na příběhy našich čerstvých absolventek

Kam až může vést odvaha změnit svůj život? Digitální akademie je odrazový můstek k lepší práci s budoucností. A my se radujeme! Do světa technologií jsme na konci roku vyprovodili dalších 108 datařek a testerek, které jsou připravené na svou první práci v novém oboru. Jaká byla cesta našich čerstvých absolventek? Pojďme se na to společně podívat!

Co kdybys…

… měla kariéru, o které jsi vždy snila? Zkusila něco úplně nového? Brala peníze, jaké si zasloužíš? Nebo byla paní svého času? 

Představ si svět, kde ti tvoje práce dává smysl, posouvá tě vpřed a zároveň máš prostor na sebe a svou rodinu. IT je místo plné příležitostí – a jedna z nich může být tvoje! 

V Česku má 77 % podniků problém obsadit volné IT pozice. A zatímco na trhu chybí tisíce lidí, ajťaček máme jenom 11 %. To zní jako výzva, ne? 

Technologické obory jsou na vzestupu a nabízí kariérní možnosti, které ti otevřou dveře k perspektivní budoucnosti, vyššímu platu i větší svobodě. 

Láká tě to? Inspiruj se příběhy našich čerstvých absolventek.

Klára Bek, 27 let, dřív osobní asistentka 

Klára je máma na rodičovské. Dřív pracovala jako osobní asistentka a měla za úkol běžnou administrativu. Postupně se ale rozvíjela a začala pomáhat i s digitalizací dokumentů.

Czechitas znám už asi šest let. Za tu dobu jsem navštívila pár přednášek a absolvovala online kurz zaměřený na HTML a CSS. Prioritu ale mělo studium na vysoké škole. Na začátku letošního roku jsem procházela významnými životními změnami, znovu jsem si na Czechitas vzpomněla a všechno do sebe zapadlo. Prozkoumala jsem jejich vzdělávací programy, obsah kurzů a možnosti uplatnění na trhu práce. Než jsem nastoupila do samotné akademie, absolvovala jsem ještě dva semestrální kurzy – Programování v Pythonu a Základy datové analýzy.

Tím, že Klára ve své původní práci s daty už nějakou dobu pracovala a datová analýza jí byla nejbližší, výběr Akademie byl jasný. Lákalo ji ale i programování, a tak se nebála si ve svém závěrečném projektu osahat nejenom data, ale taky HTML a CSS nebo testování vlastního kódu. A projekt byl tak úspěšný, že vyhrál ocenění Technický unicorn*!

Překvapila mě odbornost lektorů, kteří dokázali odpovědět i na ty nejnáročnější otázky, a také jejich ochotu připravit pro nás speciální lekce nad rámec běžné výuky. Ve světě IT se těším na neustálý rozvoj, objevování nových věcí a technologií a prostor pro kreativitu. Právě to je pro mě na tomto oboru tak přitažlivé.
Klára Bek na závěrečném Galavečeru

Alžběta Kubíková, 25 let, dřív prodejkyně knih 

Bětka pracovala před Akademií na volné noze jako prodejkyně knih a tvůrkyně e-learningových programů. Pro změnu se rozhodla, protože se jí nedařilo najít práci ve svém vystudovaném oboru molekulární biologie. Velkou motivací pro ni byla i pracovní stabilita, která jí během podnikání chyběla. 

Na začátku jsem se bála, že to nezvládnu. Jako introvert jsem si myslela, že nezapadnu, a že budu na všechno sama. Během Akademie jsem ale dostala možnost poznat super lidi a moje introvertství šlo dost stranou. V průběhu jsem taky zjistila, že Akademie není tak náročná, jak vypadá, a všechno se dá s trochou píle zvládnout. A na konci? Když to celý shrnu, mám radost a jsem hrdá sama na sebe, že jsem to všechno zvládla, že jsem vystoupila z komfortní zóny a naučila se o sobě spoustu nových věcí.

Bětka se rozhodla pro kariéru testerky a přestože si na začátku nevěřila, podařilo se jí u naší partnerské firmy KBC najít práci ještě předtím, než Akademii dokončila. 

Akademie není jen kurz. Je to dobře prožitý kus života, na který nikdy nezapomenu. Změnilo mi to život o 180° a když si vzpomenu, jak jsem na tom byla před čtyřmi měsíci (bez práce, bez peněz a bez naděje), teď jsem úplně někde jinde. Mám práci a těším se, co nového mi život přinese. Je to skvělá příležitost! 
Alžběta Kubíková na testerském Hackatonu

Magdaléna Křečková, 39 let, dřív administrativní pracovnice 

Magda se věnovala administrativní práci a o IT nikdy nepřemýšlela. Nevěřila totiž, že by pro ni byla taková kariérní změna možná. Potom, co narazila na pár příběhů našich absolventek, ale změnila názor a odvážně skočila do nové výzvy.  

Vybrala jsem si datovou analýzu, protože umožňuje odhalit a využít informace skryté v datech, propojovat dohromady věci na první pohled nespojitelné, a tím objevovat nové překvapivé souvislosti. Nejvíce mě na tom baví to, že díky datové analýze můžeme řešit konkrétní problémy a přispět ke zlepšení reálného světa.

Spolu se svou týmovou parťačkou Denisou pracovaly na projektu, který analyzoval falešnou manipulaci s GPS signály. Téma si vybraly, protože projekt může reálně pomoci zvyšovat bezpečnost navigačních systémů využívaných v dopravě, autonomních systémech, v ochraně národní bezpečnosti a finančních trhů, které spoléhají na synchronizaci času prostřednictvím GPS. I tenhle projekt získal speciální ohodnocení - tentokrát Hvězdného unicorna*.

Překvapilo mě, kolik toho člověk během akademie dokáže zvládnout a jak často je schopný vystoupit ze své komfortní zóny. Svět IT je pro mě obrovský a nepoznaný prostor plný nových možností. Vzbuzuje ve mně trochu strach z neznáma, ale zároveň obrovské nadšení, protože díky Akademii vím, že je to pro mě správná cesta. Těším se, že tohle dobrodružství teď opravdu začne.
Magda Křečková (vlevo) se svou parťačkou Denisou při představení jejich projektu

Tohle byly příběhy Kláry, Bětky a Magdy.

Celkem jsme jich na konci loňského roku napsali 108. Cesta každé absolventky je unikátní, ale začátek mají společný. Našly odvahu udělat svůj první krok do neznáma a změnit svůj život

Pokud tě zajímá, jaké další projekty v minulém běhu akademií vznikly, mrkni se tady.

Tohle je jen začátek 

Budoucnost technologií je pestrá – a i ty můžeš do tohoto světa přinést svůj unikátní pohled a zkušenosti. Svým rozhodnutím nezměníš jen svůj život. Můžeš udávat směr, posouvat celé obory a Česko vpřed. 

Pomůžeme ti. Během Digitální akademie i po jejím skončení se můžeš spolehnout na naši komunitu zkušených vyučujících i mentorujících. Provedeme tě na cestě do IT krok za krokem, naučíme tě potřebné základy a poradíme ti s hledáním práce. Podpoříme tě vždy, když to budeš nejvíc potřebovat. 

Tak co myslíš? Najdeš v sobě odvahu? 

Mým cílem je konečně se věnovat práci, která by mě bavila a naplňovala - na to se těším nejvíce. Těším se na pohodový kolektiv a výzvy, které mě budou pohánět dál. Mám potřebu se čas od času pracovně rozvíjet pro udržení si zájmu o práci, a právě o to v IT nouze určitě nebude. - Anastasija Skotorenko, DA testování 
Těším se, že budu dělat konečně něco, co mě baví a naplňuje a že mi tento obor otevře spoustu dalších dveří o kterých jsem možná ani nevěděla, že existují. - Petra Drábková, DA testování 
Anastasija a Petra se svým týmem při prezentování projektu

IT je dynamický a neustále se vyvíjející obor plný inovací. Jako holky z L&D nás samozřejmě lákají prakticky nekonečné možnosti dalšího rozvoje a možnost osvojovat si nové technologie. Těšíme se na řešení komplexních problémů a doufáme, že výsledky naší práce budou mít pozitivní dopad na firmy i jednotlivce. Velkou výhodou vidíme také v mezinárodním přesahu tohoto oboru a celé komunity, z čehož plyne možnost spolupráce s lidmi z celého světa, která přináší nové perspektivy a zkušenosti. - Trami Nguyen, Romana Makovská, DA data 
Trami a Romana během Hackatonu

V Czechitas mi pomohli udělat první krok, pochopit nějaký žargon a dali mi komunitu, na kterou se mohu obrátit a říct si o radu. A nejvíc se těším na pokročilé výzvy, nové obzory a další zajímavé lidi. - Anna Studenská, DA data
Ta možnost mít se na koho obrátit, když nám v programování poteče do bot, mi dodává pocit jistoty. Sice vím, že jsme absolvovaly teprve obdobu IT jeslí, ale v Czechitas v nás zase probudili tu dětskou zvídavost a chuť se učit novým věcem. Takže se těším, jak práce v IT světě bude vypadat a kam se ve svých znalostech posunu. - Jana Pikulová, DA data 
Anna a Jana na závěrečném Galavečeru

Tyhle stovky nových příběhů o odvaze a odhodlání by nebyly možné bez podpory partnerských firem. Právě díky nim totiž ženy studují za cenu, kterou si mohou dovolit.

Podzimní běhy Digitálních akademií 2024 podpořili: Accenture, Apify, Barclays, Billigence, ČSOB, Digiteq, Automotive, FE Fundinfo, FNZ, Intecs, KBC, Keboola, Letiště Praha, Mews, Notino, Novanta, Oracle, Oracle NetSuite, PWC, RWS, SAP, Siemens, Thermo Fisher, Valeo, Vodafone

Mohlo by se ti hodit:

  • Zajímá tě, jak Akademie probíhá? Psali jsme o tom tady
  • Co tě nejvíc zajímá o Digitální akademii, ale bojíš se zeptat? Máme pro tebe odpovědi.
  • Potřebuješ nakopnout? Přečti si další příběhy absolventek.

*Během závěrečného galavečera se po prezentování projektů udělují speciální ocenění, tzv. Unicorni.

  • Hvězdný unicorn - nejlepší projekt
  • Technický unicorn -nejlepší technické zpracování,
  • Přesahový unicorn - projekt s největším přesahem,
  • Miláček publika - nejoblíbenější u publika.
Kdo pro tebe napsal tento příběh?
Barbora Břusková
Content Manager

Czechitas Podcast

Příběhy, které vytvářejí ženy v IT - protože IT je budoucnost. I tvoje!

Zůstaňme v kontaktu

Odebírej náš měsíční newsletter, ve kterém se seznámíš s IT, najdeš inspirativní příběhy, novinky z oboru, ale i pozvánky na konference. Čas od času ti dohodíme slevu na vstup, zajímavé pracovní příležitosti nebo tipy, kde se dál vzdělávat. Buď v obraze!

Odebírej Newsletter