Smysluplný dárek pod stromeček? Daruj vstupenku do světa IT.
Dárkové poukazy

Umělkyně, učitelka a bioložka? V kyberbezpečnosti je místo pro každého, kdo o to opravdu stojí 

#
min

Máš pocit, že kyberbezpečnost je zahalená mlhou a tajemstvím? Nebo že je to práce pro matematické génie a hackery, kteří se umí nabourat všude možně? Je to jinak. Inspiruj se příběhy tří absolventek.

Připadá ti, že kybernetická bezpečnost je obor zahalený mlhou a tajemstvím? Nebo že je to práce pro matematické génie nebo hackery, kteří se umí nabourat všude možně? Má se to úplně jinak. Inspiruj se příběhy tří žen, které se rozhodly do rychle rostoucího oboru vstoupit a uspěly. 

Evropská unie odhaduje, že v kyberbezpečnosti chybí víc než půl milionu odborníků. Proč? Digitalizace se rozjíždí takovým tempem, že se kyberbezpečnost stala nezbytnou pro to, aby firmy vůbec mohly fungovat. Proto nejenom ty světové, ale i české, každoročně investují miliony do systémů, které je chrání před hackerskými útoky. Největší výzvou ale určitě nejsou finance. Jsou to právě chybějící kvalifikovaní lidé.

Proč tedy nevyužít volné příležitosti v raketově rostoucím oboru s nadprůměrným platem? Tak možná i takovou otázku položily Radka, Jana a Katka, které se rozhodly absolvováním Digitální akademie: Kyberbezpečnost odstartovat svou (s)novou kariéru. 

Každá z nich pochází z jiného odvětví a má jiné zkušenosti. Přesto mají spoustu společného. V kyberbezpečnosti vidí budoucnost, společně vystudovaly devítiměsíční intenzivní Digitální akademii a našly v sobě odvahu podělit se s tebou o svůj příběh. 

Jana Česalová: Z učitelky na cestě ke kyberbezpečnosti

Jana Česalová vystudovala anglický gympl a na vysoké se věnovala Lékařské genetice a molekulární diagnostice. Kvůli zdravotním problémům ale musela studium ukončit. Nastoupila tak na roli asistentky pedagoga a těsně před startem Digitální akademie začala učit na prvním stupni soukromé základní školy. V ten moment se k IT dostala tak trochu náhodou.

Když pomáhala s technologiemi dětem, uvědomila si, že se chce v oboru vzdělávat hlavně ona sama. „Moje sestra byla během střední na letním kurzu a mise Czechitas mi byla vždycky blízká. Původně jsem se chtěla přihlásit na lektorování kroužků pro děti, ale nakonec jsem se rozhodla, že chci udělat něco pro sebe. Chtěla jsem kariérní výzvu, učit se nové věci, hledat logická řešení a budovat bezpečnější svět,“ doplňuje Jana.

Svět IT jí byl blízký i díky tatínkovi pracujícímu ve stejném oboru. Až rozhodnutí udělat něco pro sebe ji ale přivedlo na cestu Digitální akademie. „Přála jsem si získat nové kontakty a naučit se co nejvíc technických znalostí. Už průběhu Akademie jsem si začala hledat práci, takže kromě Czechitas lekcí a víkendových bootcampů, jsem se připravovala na pohovory. Na ty jsem se dost věcí musela doučit sama, protože jsem nemířila na SOC analytičku, tak jak je Digitální akademie namyšlena. A aby toho nebylo málo, v únoru jsem nastoupila na výšku, takže jsem ještě ve volných chvílích pracovala na školních projektech a průběžných testech,“ popisuje svoji kariérní cestu Jana. 

Všechno se jí vydařilo a dneska pracuje jako Product Security Intern v Thermofisher Scientific Brno, kde spravuje přístupy a automatizuje procesy. To je pro její další růst skvělá první zkušenost.

A co by vzkázala ženám, které nad prací v IT přemýšlí? „Pojďte do toho! Za zkoušku nic nedáte a můžete objevit úplně nový úžasný svět. V Czechitas navíc dostanete skvělou podporující komunitu, kde máte od prvního dne pocit, že jste na správném místě,” uzavírá Jana. 

Jana Česalová

Radka Víšková: Umělecká duše v digitálním světě

Taky Radka Víšková vyrůstala v rodině, kde muži pracovali jako ajťáci. Měla tedy podobnou zkušenost s IT jako Jana už z dětství. Navíc stejně jako Jana tíhla k roli učitelky, protože vystudovala grafický design a pedagogiku na Karlově univerzitě. Mimo to jí baví asijské umění, které se prolíná do jejího života v tvorbě, hudbě, ale třeba i v japonském šermu. A do toho vychovává tři malé děti!

I když vyrůstala v prostředí, kde muži v IT pracovali, její cesta byla úplně jiná, než ta Janina. Za její zájem o kyberbezpečnost může špatná zkušenost s kyberkriminalitou. „U nás doma je kybernetická bezpečnost téma už nějaký ten pátek, vzhledem k pracovnímu zaměření mého manžela, který se věnuje krizovému řízení a analýze rizik jako důstojník AČR. Ale to, jak důležitou roli hraje kyberbezpečnost v dnešním světě jsem si vyzkoušela na vlastní kůži, když jsem se před třemi lety stala cílem sociálního inženýrství na facebookovém marketplace. Od té chvíle jsem začala tento svět objevovat víc a dospělo to až k rozhodnutí jít do tohoto oboru pracovat,“ říká Radka.

A v kyberbezpečnosti se prostě našla. V rozhodnutí přihlásit se do Digitální akademie jí podpořil hlavně manžel, díky kterému Czechitas vůbec objevila. „Mám skvělého muže, který mi dohodil Czechitas a zároveň ochotně převzal péči o děti i domácnost, když jsem zrovna studovala. Samozřejmě nastalo i pár momentů, kdy bylo náročné všechno skloubit dohromady. Třeba ve chvíli, kdy byl manžel na nějaký čas pracovně mimo domov. Digitální akademie pro mě ale byla skvělá příležitost ke startu v kybernetické bezpečnosti a díky opoře v rodině jsem si to mohla dovolit. Kyberbezpečnost je pro mě zásadním oborem současnosti. Její růst a vývoj by neměl zaostávat za dosavadními technologiemi a co víc, měla by jít ruku v ruce s vývojem těch nových. Bezpečnost v digitálním světě je důležitá a chtěla bych být její součástí, protože mi to dává smysl,“ říká Radka.

A přesto, že začátky nebyly snadné a rozdíly ve znalostech mezi studentkami byly na startovací čáře velké, zvládla si znalosti doplnit a díky svému odhodlání a podpoře rodiny kurz úspěšně dokončila. „Z mé (skoro) nuly jsem získala velmi dobrý základ, který mi s trochou další snahy a trpělivosti stačil k tomu, abych si našla práci v oboru,“ usmívá se Radka. Dneska pracuje jako datová analytička v jednom z týmů kybernetické bezpečnosti ve společnosti Cisco, a těší se na nové výzvy, které jí obor s nekonečnými možnostmi přinese. A protože není malých cílů, Radčin dreamjob je digitální forenzní analýza.

Radka Víšková (uprostřed) se spolužačkami

Katka Funková: Od zoo ke kybernetické bezpečnosti

Příběh Katky Funkové je na první pohled docela jiný. I když do určité míry se dá říct, že ji to táhlo tak jako Janu na studiích k biologii. Svoji profesní dráhu totiž v zoologické zahradě a Národním muzeu jako publikační pracovnice a preparátorka savců. A podobně jako Radka se spontánně rozhodla pro kybernetickou bezpečnost. „Jakmile jsem “čichla” ke kyberbezpečnosti, měla jsem jasno. Líbí se mi, že je tam od všeho trochu - sítě, nějaké to skriptění a programování, operační systémy. A to je hrozně fajn,“ vzpomíná na rozhodnutí změnit obor Katka. 

Celé studium zvládla společně se dvěma dětmi, které ji na začátku studia podporovaly, ale pak se jejich nadšení trošku vypařilo: „Hračka to nebyla a náročné to bylo hlavně po té časové stránce. Devět měsíců omezené funkčnosti se projeví, hlavně po tak nějak třech měsících, kdy v rodině opadlo počáteční nadšení a zjistili, že teď to takhle bude ještě dlouho“, dodává Katka.

Dalo by se ale říct, že rébusy ji přitahovaly už od mala, taky proto je dneska Katka vášnivá hráčka deskových her. Její první setkání s kyberbezpečností se datuje už k době, kdy ji v dětství zaujal film Matrix: „Když mi bylo 12 v kinech běžel Matrix a já milovala Trinity, tam ovšem moje blízkost k IT končila,“ směje se Katka.

Před několika lety se sice Katka začala učit základy webového programování a nakódovala jeden web, ale její zájem o IT se rozvinul až po přihlášení do kurzu Czechitas. Tam došla k rozhodnutí změnit profesní směr. „Hodně jsem se bála, že nebudu stačit, ale zbytečně -  všichni od lektorů po spoluúčastnice byli skvělí a nápomocní. Práci jsem našla ještě před koncem Akademie. Záleží na tom, jakým směrem se člověk chce vydat. Jestli spíše techničtější pozice, nebo legislativa - audity apod.“ 

Teď se zabydluje na nové pozici a plánuje využít nabyté zkušenosti k dalšímu rozvoji v kyberbezpečnosti: „Do budoucna bych se ráda vzdělávala nejen jako blue team, ale i rozvíjela, co mě bavilo v rámci kurzu a bude se mi hodit, třeba kryptografie, nebo analýza malwaru. A taky bych chtěla vylepšit svoje programovací/scriptovací dovednosti,“ uzavírá Katka.

Katka Funková

Odvaha a vytrvalost ti otevře dveře do fascinujícího světa

Všechny tři ženy se shodují na jednom: Digitální akademie jim dala příležitost nejen změnit svou kariéru, ale taky získat sebevědomí sebevědomí a schopnosti, o kterých se jim dřív ani nesnilo. Jejich rada zní jasně:

„Pokud vás kyberbezpečnost zajímá, nebojte se udělat první krok. Zkouška stojí za to a může vám otevřít dveře do nového, fascinujícího světa.“

Tyhle příběhy jsou důkazem toho, že i s minimálními zkušenostmi v IT je možné úspěšně vstoupit do kybernetické bezpečnosti – stačí zájem, odvaha a vytrvalost.

Příběhy o (s)nových kariérách v kyberbezpečnosti můžeme psát i díky podpoře Nadace Kyndryl. Děkujeme!

Kdo pro tebe napsal tento příběh?
Jan Schönbauer
Media Relations Specialist

Czechitas Podcast

Příběhy, které vytvářejí ženy v IT - protože IT je budoucnost. I tvoje!

Zůstaňme v kontaktu

Odebírej náš měsíční newsletter, ve kterém se seznámíš s IT, najdeš inspirativní příběhy, novinky z oboru, ale i pozvánky na konference. Čas od času ti dohodíme slevu na vstup, zajímavé pracovní příležitosti nebo tipy, kde se dál vzdělávat. Buď v obraze!

Odebírej Newsletter