Přečti si shrnutí toho, jestli pracujete v IT, chodíte na pohovory nebo co jsou nejčastější překážky, abyste IT zkusily
Pamatuješ si ještě, jak jsme se tě v květnu v dotazníku ptali na to, jaká oblast vzdělávání tě zajímá, jestli chceš pracovat v IT, nebo jestli máš zkušenosti s výběrky?Od května uplynul nějaký čas, ale se všemi odpověďmi jsme pracovali, abychom naplánovali aktivity na příští rok. A teď si můžeš přečíst nejzajímavější informace, které jsme zjistili. Třeba se dozvíš to, v jakých IT oborech už ženy v naší komunitě pracují a co je podle nich bariéra pro vstup do IT.
Metodologické okénko pro pořádek :)
Tuhle pasáž přeskoč, jestli tě metodologie nezajímá, ale kdyby se tady našel nějaký fajnšmekr, tak ať si přijde taky na své:
- Online sběr na databázi kontaktů
- Květen 2020
- N=1361, ženy, 62 % účastnice Czechitas akcí a 38 % ne-účastnice
Kdo už v IT pracuje?
Dělá nám radost, že polovina z vás chce v IT pracovat a třetina chce využít nové znalosti ve své aktuální práci. Pětina už v IT pracuje a mnoho příběhů jsme vytvořili společně. #tvorimepribehy
Čtyřícítka. To je věková hranice, kdy se láme to, že ženy do čtyřiceti chtějí změnit práci a jít do IT, a nad čtyřicet chtějí využít znalosti pro současnou práci. Ale neznamená to, že později už nemůžeš změnit práci.
Chtěla bych pracovat v IT: pětina už pracuje, polovina o tom uvažuje, třetina se chce vzdělávat po současnou práci.
A jaké je mezi vámi nejčastější IT povolání? Vede testerka, projekťačka, datová analytička nebo programátorka, ale najdeme i scrum masterku, Uxačku, konzultantky Salesforce nebo máme v komunitě i holky, které se věnují business process managementu, IoT a podpoře aplikací. A mnoho dalšího.
To přesně dokazuje to, že IT není jen pozice programátorky, ale stovky dalších a každé sedí něco jiného.
Nejčastější oblasti, ve kterých pracujete, jsou:
Jaké jsou překážky pro práci v IT?
Nejčastěji je to podle vás nedostatečná praxe v samotném IT nebo chybějící vzdělání. A to druhé nestíháte hlavně kvůli času, peněz, chybějícího nebo nesprávného kurzu a vlastních obav.
Ale nejsou to jen překážky ve tvé hlavě? Teď je ideální čas začít přemýšlet o předsevzetí. Tím může být překonání obav nebo si konečně najít si čas na vzdělávání.
Třeba na Digitální akademii si vytvoříš i vlastní projekt, který je „hezkou vizitkou” na pohovor. Akademie je sice náročná na čas, ale
Nejčastější překážky jsou:
Nejvíc frčí programování v dlouhodobém vzdělávání
Nejoblíbenější mezi vámi jsou dlouhodobé nebo rekvalifikační kurzy v programování (46 %), tvorbě webu (33 %) a datové analýzy (27 %). Pár z vás absolvovalo i testování, ux design nebo business analýzu.
Odvaha vám při výběrkách nechybí
Polovina z vás, které jste uvažovaly o IT kariéře, se výběrek v posledních dvou letech nebála a zkusila se přihlásit. Více než polovina byla přijata a další pak nastoupily na stáže a brigády. Několika z vás bohužel korona překazila rozjetá výběrová řízení.
Počet výběrek, kterých jste se zúčastnily, je:
Trocha motivace pro všechny na konec
Napsaly jste nám i mnoho komentářů, takže máme co číst ještě několik měsíců. Ale nechceme si to nechávat jen v šuplíku, tak si taky přečti pár motivačních vět pro všechny, že v tom nejsi sama a podobné myšlenky se honí v hlavě i jiným. :)
- Absolvovala jsem dva kurzy tvorby webu plus spoustu online kurzů a byla to jedna z věcí, která mi pomohla získat práci technical writera.
- Získat práci v IT oblasti je pro ženy těžší. A to hlavně z důvodu nižšího sebevědomí v této oblasti. Máme ještě na čem pracovat.
- Vyplatilo se mi nebát se toho. Maximálně můžou člověka odmítnout, nic horšího se nestane. :)
- Upřímně mě hrozně štve, že mě nikdo nevedl k IT vzdělání. S PC a různými systémy pracuji denně. Stálo mě velké úsilí, získat mou práci. To, co dělám, mi jde, ale jde kupodivu a bez složitého zaškolování hrozně rychle a snadno. Všeobecně jsem se o IT moc nezajímala, protože jsem žila v přesvědčení, že je to těžké, složité a nezábavné. Ale je to jako uklízet byt, pěkně popořadě, strukturovaně. Třeba někdy budete mít i kurzy s grafickými programy. To by mě fakt zajímalo. A pokud by mi někdo nabídl práci grafika s tím, že mě naučí vše od začátku, tak jdu do toho. Díky, že jste.
- Doporučuju holkám pozici testera. Holky jsou pečlivější a je to super start do oboru. Po roce jsem už dostala nabídku na vyšší pozici.
- To je má první práce po datové akademii, kterou jsem absolvovala na podzim. Mám flexibilitu, kterou jsem očekávala od pozici v IT, a hlavně po mnoha letech se každý den konečně těším do práce.
- Nelhat u výběrového řízení, brzo se to pozná, udělat si nějaké certifikace, klidně online, ale je to ucelená znalost, naučit se používat odborné pojmy, zjistit si, co firma vyvíjí a v čem a co chci já - na to se v IT ptají.
- Chtěla bych jen doplnit, že ne vždy je potřebné, aby kandidátka měla hluboké znalosti. Stačí, aby bylo vidět, že má zájem a ochotu se učit. Díky za vaše kurzy a workshopy, díky tomu už skoro dva roky pracuju v bance v testinu a v dnešní době již pár měsíců koordinuju testovací aktivity na projekty a to díky vám a tomu, co děláte. Děkuji
- Od začátku tohoto roku máme nasazený nový informační systém, na jehož tvorbě jsem začala pracovat jako úplný laik. Přínosem byl vhled do analýzy tvorby systému, tj. specifikace procesů a jejich logika (nyní je vidět, že analýza měla být z naší strany mnohem hlubší). Díky informačním systému máme k dispozici velké množství dat, se kterými zatím nepracujeme, neznáme možnosti jak. To je důvod proč mám zájem o datovou analýzu a v širším pojetí i statistiku (zkoušela jsem práci v programu R, ale jako samoukovi mi to zabíralo enormní množství času...).
Díky projektu Stipendium Czechitas, který byl spolufinancován z Operačního programu Zaměstnanost, jsme měli možnost tento výzkum realizovat. Mohli jsme tak lépe prozkoumat pracovní trh v daném regionu a následně se soustředit na to správné vzdělávání a vytvořit nové téma Digitální akademie.