Ada Lovelace aneb Augusta Ada King, hraběnka z Lovelace. Byla jedinou dcerou George Gordona Byrona, slavného anglického básníka. Stala se matematičkou a první programátorkou a je považovaná za zakladatelku počítačové vědy vůbec.
K matematice se dostala celkem kuriózní cestou. Otec rodinu brzy po narození Ady opustil, avšak jeho sláva a šlechtický původ zajistil dceři a ženě věhlas i majetkové zajištění. Ada bývala často nemocná a její matka, která si nepřála, aby Ada našla zalíbení v poezii a literatuře, ji zásobovala knihami o matematice. V osmnácti letech se Ada potkala s britským matematikem a vynálezcem Charlesem Babbagem, který vynalezl stroj, jenž dokázal pomocí důmyslně mechanizovaného sčítání vypočítat průběh prakticky libovolné funkce. Dá se říci, že to byl první mechanický počítač. Ada detailně popsala fungování Babbageova analytického stroje a navrhla způsob, jak tento počítač naprogramovat, a sice za pomoci děrných štítků. Vývoj stroje podporovala i finančně.
Mezi jejími poznámkami k analytickému stroji byl i algoritmus Bernoulliho čísel, který je považován za první algoritmus zpracovatelný počítačem. Kromě příspěvku k počátečním dějinám počítačů se ve svých poznámkách věnovala také vizím ohledně pokročilých schopností počítačů, jako je skládání hudby, kreslení obrazů a využití techniky ke spolupráci jednotlivců i společnosti.
Ada Lovelace zemřela velmi mladá, v pouhých 36 letech. Příčinou smrti byla rakovina dělohy a její léčení tehdy uznávaným pouštěním žilou.