Digitální akademie pomáhá odstartovat kariéru snů. Pojď s námi nakouknout, jak Digitální akademie probíhá a jaké jsou dojmy našich absolventek.
Digitální akademie pomáhá odstartovat kariéru snů. A my se každého půl roku radujeme! Do světa IT totiž každý semestr vyprovázíme více než 150 žen, které jsou připraveny na novou práci. Na práci s budoucností, lepším platem, flexibilitou i osobním růstem. Práci, která vede k uplatnění a naplnění potenciálu. V testování, datové analýze, webovém vývoji a kyberbezpečnosti. Pojď s námi nakouknout, jak Digitální akademie probíhá a jaké jsou dojmy našich absolventek.
Seznamovací večer, inspirativní přednášky, praktické workshopy, návštěvy IT firem. Setkání s odborníky, kariérní poradenství, nová přátelství. Hodiny samostudia, Hackaton, vlastní IT projekt. Slavnostní galavečer a pohovory nanečisto. A nakonec? Vstup do nové kapitoly profesního života.
Pojďme ale popořadě. Všechno to začíná u rozhodnutí. Motivace, proč do Digitální akademie jít, jsou různé. Možná chceš flexibilnější práci, kde nebudeš muset sedět od devíti do pěti. Možná bys radši pracovala z domu. Hledáš v IT víc peněz. Nebo si přeješ mít kariéru, která má budoucnost.
„Z poslední manažerské pozice v gastru jsem byla tak traumatizovaná a vyhořelá, že jsem definitivně přesvědčila sama sebe, že v tomto oboru už rozhodně nikdy pokračovat nebudu. Následně nepříliš naplňující práce z domova, snaha, ale zároveň strach se posunout někam dál, protože „Ty toho umíš přeci tolik!“ No, ale zároveň vlastně nic. Holka bez VŠ, s všestrannými zkušenostmi, ale s ničím, co by uměla pořádně.” - Viktorie Břenková, absolventka Digitální akademie: testování, jaro 2024
Jenže zároveň se tak trochu bojíš. Mám na to? Zvládnu Akademii i s malými dětmi? Co když mi nejde matematika? Kdo je na mě zvědavý? A navíc, v IT jsem úplná začátečnice. Pokud něco z toho cítíš, mrkni na článek, kde tvoje „ale" vyvracíme. Neboj, nejsi v tom sama. Každý si na začátku nějakými obavami a nedůvěrou v sebe sama projde. Ale jde to překonat. Tak čti dál a přesvědč se, že když to na jaře zvládlo dalších 174 dalších žen, zvládneš to i ty.
Rozhodla ses to zkusit a musíš udělat ten první krok. Sepsat motivační dopis, natočit videovizitku, vyplnit přihlášku. A hlavně to neodkládat a odeslat, protože registrace se uzavírají už za pár dní.
„Jestli je ve vás touha to zkusit, běžte do toho. Zkuste přestat přemýšlet nad tím, proč to nejde, ale spíš nad tím, proč to půjde. Protože já to tak měla a teď jsem šťastná, že jsem tu videovizitku natočila a přihlášku poslala.” - Zuzana Přichystalová, absolventka Digitální akademie: testování, jaro 2024
Do několika týdnů ti přichází informace o tom, že jsme tě přijali. Jupí! Jenže tu radost zavalí další vlna obav a nervozity. V dalším e-mailu už totiž vidíš spoustu nových informací. Koukáš na rozvrh lekcí, připojuješ se na společný Slack. Účastníš se prerekvizitních kurzů a už už si připravuješ medailonek na Zahajovací večer. Tam potřebuješ najít parťačky, se kterými budete společnými silami makat na vašem prvním skutečném IT projektu.
Všechno to nějak zvládneš. A je to tu. První setkání. Zase jsi možná trochu nervózní, ale hlavně zvědavá a natěšená na to, co všechno přijde. Doufáš, že najdeš tým, kde si sednou vaše povahy i časové možnosti. A na Zahajovacím večeru ho nacházíš. A vidíš, že každý tým spojuje něco jiného. Někde to jsou děti, láska ke zvířatům nebo třeba stejná vášeň pro degustace francouzských vín. Ale hlavně, všechny máte stejný cíl. Touhu nastartovat (s)novou kariéru.
„Obě máme děti a milujeme vytvářet kreativní věci, které přinášejí praktická řešení pro ostatní lidi. Každá z nás má jiné vzdělání a profesní zkušenosti, což práci na projektu činilo o to zajímavější, protože každá z nás se na věc dívala z jiného úhlu a přinášela do týmu jedinečné zkušenosti a dovednosti.” - Tetiana Rudiakova & Tetiana Sych, absolventky Digitální akademie: data, jaro 2024
Pokud ses vydala na dráhu testerky, vybíráte si originální název vašeho týmu. V posledním běhu jsme měli třeba Jednokočce, Debug Divas, HugsForMyBugs, Cookies nebo Bug Hunters.
Dozvídáš se spoustu organizačních informací. Chvíli si myslíš, že ti z nich pukne hlava, a začínáš znovu pochybovat, jestli to zvládneš. Ale už na to nejsi sama. Oporou ti je tvůj tým, koordinátorka Akademie a brzy už i zkušený mentor nebo mentorka.
A pak to začíná. Pravidelné lekce několikrát týdně. Přes týden ve večerních hodinách, abys stíhala doběhnout z práce nebo předat doma děti své druhé polovičce. O víkendu celou sobotu nebo neděli. Hlava ti jde kolem ze všech těch nových pojmů a informací. Někdy se ztrácíš a pak zas nacházíš. Na jedné lekci ti je všechno jasné, a další den najednou nestíháš a máš pocit, že to nikdy nemůžeš pochopit, natož v tom oboru pracovat. Ale kolem sebe vidíš, že to tak mají víceméně všichni. A to ti pomáhá se nevzdat a věřit, že do sebe nakonec všechno zapadne. A tak pokračuješ, učíš se i ve volných dnech, dáváš ze sebe maximum, vyplňuješ a odevzdáváš domácí úkoly, radíš se s týmem i s lektory, navštěvuješ partnerské firmy i kariérní workshopy.
„Náročnost některých částí studia, třeba sprintů, jsme si dopředu mohly jen těžko představit. I když jsme šly do akademie s tím, že tohle období bude výzvou. Během tří sprintů jsme však víc než vlastní rodiny viděly svůj tým. Trávily jsme spolu (většinou on-line) snad každé odpoledne do pozdních nočních hodin, zorganizovaly studijní piknik, místo piva po lekci jsme trénovaly testování na API. Naštěstí jsme měly silnou podporu z nitra našich rodin, které s námi Akademii prožívaly úplně stejně intenzivně. A všechno to stálo za to. Věděly jsme, že tohle tempo není navždycky.” - tým Jednokočec, absolventky Digitální akademie: testování, jaro 2024
Jak čas plyne, víš toho čím dál tím víc. Ale o to víc si taky uvědomuješ, kolik toho ještě nevíš. Koukáš kolem sebe. Někomu to jde líp a někdo v tom úplně plave. Občas jsi jako na koni a jindy se propadáš do krize, ze které tě vytáhne tvůj tým, kariérní konzultantka nebo celý tým vyučujících. Máš emoce jako na horské dráze a najednou si ani nevšimneš, že už jsi daleko za půlkou celé Akademie. Na dohled máš celodenní test a Hackaton.
„Akademie byla poměrně intenzivní, celodenní sobotní výuka mě hodně bavila, stala se tak trošku společenskou záležitostí (ani jednou jsem si nevařila oběd, i když to bylo v plánu). Na začátku jsem byla plná očekávání, co mi vlastně Akademie přinese. V průběhu se samozřejmě vyskytly lepší i horší momenty - lepší když jsem díky výborným výkladům chápala souvislosti a teorie dávala smysl i v praxi, horší momenty byly spojené spíše se stresem kolem deadlinů. Čím více se blížil konec Akademie a čím více jsem měla znalostí, tím jsem vlastně zjišťovala, že uplynulé 3 měsíce mi otevřely spoustu dveří, ale po dalších cestách se musím vypravit už sama se svou pílí.” - Petra Solarská, absolventka Digitální akademie: testování, jaro 2024
Na test se připravuješ, co ti síly stačí, jsi nervózní, ale žene tě dopředu tvůj sen o lepší kariéře. Otázky nejsou jednoduché, ale zvládáš na ně odpovědět a stíháš odevzdat v časovém limitu.
Pokud studuješ testování, pokračuješ k ústní zkoušce. Jestli sis vybrala webový vývoj nebo datovou analýzu, k ústní zkoušce jdeš pouze, pokud se ti v písemném testu nepodaří získat požadovaný počet bodů. Ptají se tě hlavně na to, co ti v testu tolik nešlo. Jsou trochu přísní, ale taky hodně nápomocí. A ty to zvládneš!
(pozn. Pokud studuješ data, ústní zkouška se tě vůbec netýká.)
Uff, přichází úleva a další vlna motivace. Těšíš se na Hackaton, na kterém budete celý den, nebo v případě webové Akademie i dva dny, se svým týmem a mentorem či mentorkou makat na vašem prvním IT projektu. Rozdělujete si role a jdete na to. A v tu chvíli si uvědomujete, jak je důležité pracovat v dobrém týmu. Doplňovat se v dovednostech a navzájem se podpořit, když je to zrovna třeba. Ani nevíte jak, ale den je po hektolitrech vypitého kafe u konce a vy jste na projektu udělaly obrovský kus práce.
„Velmi mě, kromě extrémně podporujícího partnera a vlastních ambicí, poháněly kolegyně v DA týmu. Měla jsem opravdu ohromné štěstí na kolegyně - spolustudentky - kamarádky, se kterými jsme strávily celou akademii semknuté od prvního dne až po závěrečný galavečer. Jsem za ně velice vděčná, ony byly totiž nemalou motivací a radostným a podporujícím elementem v mém studiu.” - Viktorie Břenková, absolventka Digitální akademie: testování, jaro 2024
Zbývá už jen sepsat závěrečné shrnutí, připravit si prezentaci a vybrat outfit na slavnostní Galavečer. Tam před komisí, týmem vyučujících, partnerskými firmami, ostatními účastnicemi a dalšími hosty prezentuješ se svým týmem společné úsilí. Dáte do toho všechno. Odpovíte na sérii hloubavých otázek k projektu od komise, získáte hodnocení, možná i ocenění, připijete si a společně se radujete. A jak tam tak stojíš, máš v sobě směsici pocitů. Cítíš únavu z probdělých nocí. Úlevu, že je to všechno za tebou. Nadšení, že začíná něco nového. Hrdost, že jsi to zvládla. Smutek, že to všechno končí. A vděčnost, žes našla kromě nového kariérního směru i spoustu nových přátel.
„Váhání je zdravé, je potřeba zvážit své možnosti, protože to nebude jednoduchý. Ale TAK MOC to stojí za to. Jako celoživotní cynik bych nevěřila, že se někdy budu něco takhle opěvovat, ale jděte do toho. Perfektně vystavěný výukový systém, téměř vše je převedeno do praxe, skvěle vysvětleno. Milí a zkušení lektoři, nápomocní koučové a mentoři, kteří vám kryjí záda celou akademii. Skvělá komunita kolem celého Czechitas a v neposlední řadě, celou akademii máte rameno, o které se opřít :) hlavní koordinátorka DA je tam pro vás vždy. Ať už jdete po náročné lekci na pivo si zanadávat nebo naopak jásat, že se vám něco podařilo, máte nervy ze závěrečného zkoušení nebo už vás všechno sere a potřebujete si poplakat. Bylo to skvělé životní období. Jsem vděčná, že jsem se do DA pustila.” - Viktorie Břenková, absolventka Digitální akademie: testování, jaro 2024
Chceš se inspirovat projekty, na kterých makalo oněch 174 absolventek jarních běhů 2024? Čti dál.
V Digitální akademii se zaměřením na datovou analýzu a webovém vývoji se projektům meze nekladou. Můžeš zkrátka vymyslet cokoli, na čem se s týmem domluvíte. Pokud budeš studovat testování, koukneš se na zoubek předem připravené appce. I tam ale můžeš být kreativní a hledat různé způsoby, jak si v testování pomoci.
Mezi datařkami letos zářila třeba Táňa Honkyšová a Olga Murzinskaja s projektem Skillmatch: najdi práci, která ti sedne. Holky připravily skvělou půdu pro appku, která umožňuje absolventkám Czechitas kurzů se zorientovat v pracovních pozicích podle dovedností, které získaly. Víc si můžeš přečíst tady. Tenhle projekt dokonce vyhrál ocenění Přesahový unicorn.
Mezi webařkami vynikl například projekt Kojorádce, za kterým stojí Anna Baranek a Adéla Přibylová. Středobodem aplikace je chat, kde najdou kojící maminky odborné rady ke svému konkrétnímu problému týkajícímu se kojení. Web postavený na odborných radách laktační poradkyně je už teď plně funkční. Najdeš ho tady.
Pokud se chceš ještě víc inspirovat, ponoř se do kompletního seznamu všech projektů, které v Digitálních akademiích na jaře roku 2024 vznikly.
Děkujeme všem partnerským firmám, díky kterým mohou ženy studovat za čtvrtinu plné ceny nebo zcela zdarma. Jmenovitě jarní běhy Digitání akademie 2024 testování, datové analýzy, webového vývoje a kyberbezpečnosti podpořili: Accenture, Apify, Billigence, Brno město, CGI, Continental Barum, ČSOB, FE Fundinf, FNZ, Fullcom, GEN Digital, Intec, KBC, Keboola, Kyndryl Foundation, L’Oréal, Lemonero, Mews, Notino, Novanta, Oracle Netsuite, RWS, Thermofisher, Tieto Evry, TopMonks, VCCP.