Smysluplný dárek pod stromeček? Daruj vstupenku do světa IT.
Dárkové poukazy
Daruj vzdělání, které otevírá dveře do světa technologií. Daruj vánoční poukaz na kurz.
x

Dnešní svět by bez sítí nefungoval. Nedokázali bychom komunikovat mezi různými zařízeními, připojovat se na stránky atd. Jak sítě fungují?

Dnešní svět by bez sítí nefungoval. Nedokázali bychom komunikovat mezi různými zařízeními, připojovat se na stránky atd., z těchto důvodu je alespoň trochu dobré vědět, jak sítě fungují.

Počítačová síť se skládá ze dvou a více propojených zařízení, které jsou mezi sebou schopné komunikovat. Posílají si tzv. pakety. To jsou datové balíčky s různými informacemi. Sítě jsou v dnešní době různě veliké, doma jste připojeni s počítačem a telefonem ke své domácí síti, zatímco ve firmě se k síti připojují i desítky zařízení, těmto koncovým sítím se říká LAN (Local Area Network). Několik menších LAN sítí propojených mezi sebou v rámci jednoho většího města patří do kategorie MAN (Metropolitan Area Network). Poté existuje i kategorie WAN (Wide Area Network), do které se řadí třeba internet. Internet není nic jiného než propojení menších sítí.

Základním zařízením v sítí je router. Je to aktivní prvek sítě, to znamená, že se signálem přímo pracuje. Router se stará o směrování paketů v rámci sítě.

IP adresa

Tak jako pošťák musí vědět, na jakou adresu balíček doručit, tak i routery musí vědět, kam mají pakety přeposlat. Je potřeba zařízení v síti identifikovat, k tomu nám slouží IP adresa. IP adresa může vypadat např. takhle – 192.168.3.1. Skládá se ze 4 částí a každá za těchto částí může mít hodnotu 0-255.

Protokol

Aby si různé počítače (programy) a další zařízení v sítí rozuměli, bylo potřeba vytvořit jednotná komunikační pravidla. Proto začaly vznikat protokoly. Existuje mnoho různých protokolů, některé jsou obecně známé (např. web – http, https) a některé jsou proprietární (používají se na zařízeních konkrétní firmy).

Server

Server je počítač. Počítač, který poskytuje specifickou službu. Stejně jako počítač, potřebuje server operační systém, pomocí kterého správce server může nastavit. Takovým typickým serverem je např. webový server, na který můžeme umístit naše stránky.

Cloud

Velké množství serverů je uchováváno v datových centrech. Když se tyto datová centra propojí, vzniká cloud. Firmy, spravující tato datová centra, mohou část výkonu svých serverů pronajímat dalším zákazníkům. Cloudové řešení je dnes pro spoustu firem cestou jak ušetřit náklady za správu serverů, které by mohly mít u sebe fyzicky ve firmě. Cloud není jen úložiště fotek, ale může se využívat pro složité (vědecké) výpočty, zpracování big data, práci s AI apod.

Kontrolní otázky:

K čemu slouží IP adresa?

Co je to server?

Co je to LAN?

Projekt online vzdělávání byl realizován v rámci Stipendia Czechitas v projektu: „Ženy do IT“ (reg.č. CZ.03.1.51/0.0/0.0/16_061/0003268), který je financován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost.

ZAUJAL TĚ TENTO ONLINE KURZ?

Odebírej náš měsíční newsletter, kde najdeš například IT novinky, Tech Meetupy, ale i pozvánky na konference. Čas od času ti dohodíme slevu na vstup, zajímavé pracovní příležitosti nebo tipy, kde se dál vzdělávat. Buď v obraze!

Odebírej Newsletter